V Ogólnopolska Konferencja Studentów z Niepełnosprawnościami „Aktywność Kulturalna Osób z Niepełnosprawnością, jako szansa aktywizacji, integracji i rozwoju” 20-22.11.2015

W dniach 20-22 listopada 2015 odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Studentów z Niepełnosprawnościami pt: „Aktywność Kulturalna Osób z Niepełnosprawnościami” zorganizowana przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „Ad Astra”. Z naszego Koła uczestniczyły dwie osoby: Karolina Czaban i Alicja Nowogrodzka. Oto ich opinie:

Karolina Czaban: „Ogólnie bardzo pozytywne wrażenie wywarła na mnie konferencja. Dzięki niej mogłam szerzej poznać czym jest kultura, jakie ma cechy oraz spotkać ludzi, którzy są dotknięci różnymi niepełnosprawnościami. Jednym z ważnych punktu programu była atmosfera, którą tworzył każdy z nas.

Poznałam bardzo inspirujące osoby, między innymi Pana mgr Sławomira Wrembla. Otworzył we mnie uśpioną duszę artysty. Uświadomił, że w sztuce nie ma miejsca na umiejętności tylko ważne jest to, że umiesz przekazać własne postrzeganie świata oraz stan swoich emocji. To co czujesz w danej chwili przelewasz na papier i robisz to tylko i wyłącznie dla siebie.

Kolejną poznaną osobą była dr Julia Kurek, która z ogromną pomysłowością prowadzi warsztaty plastyczne z osobami niewidomymi. Przedstawiła w formie filmu swój projekt. Zadawała uczestnikom pytania, a oni odpowiadając przekazywali swoje przeżycia. Ten film otworzył moje horyzonty i zmienił mój punkt widzenia na osoby niewidome. Dzięki tym doświadczeniom mam świadomość co czują niewidomi podczas malowania. W czasie pracy twórczej, słuchając w między czasie muzyki, przedstawiają swoje emocje i przelewają je na kartkę papieru.

Następną osobą była mgr Beata Krystkowiak, która przybliżyła temat mi bliższy „Czy kultura może być Głucha?”. Pokazała nam problemy głuchych, którzy mają ograniczone możliwości uczestnictwa w kulturze i pogłębienia jej. Nadal istnieją bariery w telewizji i w teatrze, gdzie rzadko występuje tłumacz języka migowego, napisy czy „speech to text”. Pani Krystkowiak wyświetliła nam fajne inicjatywy, które podejmują ludzie kultury, takie jak teledyski znanych utworów przedstawione w języku migowym, reklamy itp.

Warsztaty tańca, zaproponowane przez sympatyczną Panią Danielę Lisowską, to był fajny sposób przeprowadzenia zajęć. Każdy mógł z osobna poczuć własną duszę i ciało poprzez muzykę. Każdy mógł być sobą, nikt nie był negowany, mieliśmy dużą swobodę podczas tańczenia. Bardzo inspirujący i ciekawy warsztat, gdzie wszyscy mogli wyrażać swoje przeżycia i to co czuli w danej chwili. Na koniec każdy naładowany pozytywną energią, uśmiechnięty, wyciszony mógł ruszać dalej na kolejne prelekcje”.

Alicja Nowogrodzka: ”Chciałabym jeszcze dodać, że dla studentki Technologii żywności i żywienia człowieka znalazła się duża atrakcja: wycieczka do Muzeum Rogala w Poznaniu (
http://rogalowemuzeum.pl/
).

Założyłam fartuch i czapkę kucharza i miałam szansę szablą ciąć surowe ciasto w trójkąt. Poznałam recepturę i posłuchałam ciekawej gwary poznańskiej. Nie zabrakło degustacji słodkich rogali świętomarcińskich. Pycha! Na zakończenie konferencji, wieczorem zwiedzaliśmy spacerkiem starówkę z energicznym przewodnikiem, który opowiadał bardzo dużo ciekawostek o tym mieście.

Ogromnie cieszę się, że mogłam lepiej poznać Poznań i myślę, że jeszcze tam wrócę”. 

Autorzy fotografii: Karolina Czaban (tam gdzie napis Koło) oraz

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra”

DSC_0028 DSC_0029 DSC_0030

poznań poznań 3poznań 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>